У оквиру пројекта подршке одрживом развоју проглашено је 14 најљепших села у БиХ. Такмичење је организовано у склопу Удружења за развој руралног туризма у БиХ (Алтерурал – партнер УСАИД-а)
Награђена су села: Благај (Град Мостар), Мијаковићи – Бобовац (Вареш), Братач (Невесиње), Гуча Гора (Травник), Краљева Сутјеска (Какањ), Крупа на Врбасу (Бањалука), Мартин Брод (Бихаћ), Острожац (Цазин), Пецка (Мркоњић Град), Прокошко језеро (Фојница), Равно (Равно), Ступе – Жабљак (Ливно), Умољани (Трново) и Вранци (Крешево).
У кратком опису Братача наводи се да је истински скривени драгуљ источно-херцеговачког краја. Ово село открива зачуђујуће богатство историјског насљеђа на невесињској висоравни – античке римске остатке, средњовјековни мост и најстарије традиционалне игре, познатије као Невесињска олимпијада.
Најљепша села изабрана су уз помоћ стручног жирија састављеног од стручњака из области архитектуре, насљеђа и руралног развоја. Свечана церемонија проглашења изабраних села и додјела цертификата уприличена је јуче у просторијама Спољнотрговинске коморе БиХ. Церификат је преузела Славица Самарџић.
Ова насеља ће се сада придружити престижном клубу локација у другим државама широм свијета за која се показало да су значајно профитирала у туристичком, али и економском смислу.
Побједницима ће бити пружена дугорочна подршку кроз едукацију, публицитет и умрежавање како би им помогли да развијају туризам истовремено чувајући природно и културно насљеђе.
“Не само да ће бити означени као вриједне туристичке дестинације које треба посјетити, него ће то представљати један потицај за бржи економски развој у локалним заједницама, али и шире”, рекла је директорка Мисије УСАИД-а у БиХ Кортни Чаб, објавио је Агроклуб.
Награда ће, како је додала, допринијети отварању нових радна мјеста, нових прилика за остваривање дохотка и направиће се боље везе које ће омогућити чување културног и природног наслијеђа у локалној заједници и шире.