Данило Илић за наш портал: Или ћемо довести град у ред или ће људи отићи

На простору наше општине реализује се највећа инвестиција у овом дијелу региона „ХЕ Дабар“. О перспективи Билеће као енергетском потенцијалу, бенефитима од инвестиција, привреди, инфраструктури и осталим проблемима које наша општина и не може да их ријеши разговарали смо са Данилом Илићем, вршиоцем дужности предузећа „ХЕ Дабар“.
БО: Господине Илићу, ево од прије неколико мјесеци поствљени сте на мјесто вршиоца дужности директора „Хидорлекетране Дабар“ која се гради на територији наше општине. Знамо да је предузеће са којим руководите обезбиједило комплетну финансијску конструкцију за реализацију овог пројекта што је гарант да ће он бити и завршен. Да ли Билећа може рачунати да ће ово предузеће бити стуб развоја наше општине и какве бенефите у овом тренутку, док траје градња хидроелектране, има наша општина?
Илић: Ми као Инвеститор смо потпуно затворили финансијску конструкцију за изградњу „ХЕ Дабар“ са кинеском компанијом ЦГГЦ. Од тога, 15% властитог учешћа је уплаћено извођачу још прошле године, а остатак 85% биће исплаћивано по извршеним радовима по уговором предвиђеним начином исплате, односно предвиђеним мејнстоновима. Ово предузеће већ даје конкретне бенефите општини Билећа. Има одређени број запослених радника са подручја Билеће, а када изградња електране дође у завршну фазу тек треба да се запосли нова радна снага, која ће управљати и одржавати електрану. Експропријација Дабарског канала директно ће у џепове становништва убризгати око 4.000.000 КМ, од чега је добар дио тога већ исплаћен. Око 70 радника из Билеће је запослено у домаћим предузећима који су извођачи и подизвођачи на „ХЕ Дабар“, а тек треба да се покажу потребе за више од 150 радних мјеста. На крају када се заврши електрана, Билећа ће имати право на дио концесионе накнаде од производње, а и створиће се могућности за изградњу „ХЕ Билећа“, која је у фази исходовања грађевинске дозволе за изградњу, што ће донијети још боље додатне ефекте на буџет општине. Енергетика је главни мотор развоја Билеће и у будућем периоду прилика за знатно повећање буџета општине, а самим тим и нових инфраструктурних улагања.
БО: Кандидат сте једне политичке опције за улазак у Скупштину општине Билећа. Ако хипотетички поставимо тезу да ћете од јесени бити одборник у локалном парламенту да ли ће вам та функција на неки начин бити „сметња“ да се посветите руковођењу предузећа на чијем сте челу и шта Блећани могу очекивати од вас као одборника? Које су то теме којима ћете се бавити из одборничких клупа?
Илић: Као неко ко воли свој град, иако је по статусу општина, осјећам обавезу да покушам да дам свој допринос Билећи. Кроз 10 година рада на многим значајним инфраструктурним и енергетским објектима, радом у државном сектору и радом у локалној самоуправи, мислим да својим искуством могу да допринесем стварању бољих услова живота у граду. Ако ме грађани изаберу за одборника могу да очекују да ћу се бавити општим интересом Билеће. Бавићу се свим темама које буду на дневном реду Скупштине, не желим да се циљано бавим неким стварима. Ако будем одборник узећу активно учешће у Скупштини општине Билећа. Такође, ако ме грађани Билеће изаберу, одрећићу се одборничког додатка у корист двије стипендије за два студента техничких наука друге године, да 4 године могу безбрижно да студирају. Када заврше студије, ако будем у могућности помоћи ћу им да се запосле и на тај начин вратимо два образована човјека у Билећу да овдје заснују породицу и заједно радимо за бољу Билећу.
БО: Како видите Билећу у наредне четири године? Шта треба да се деси да Билећа „продише“ и да постане функционалан град у који ће људи долазити и остајати да заснивају породице? Какве је перспектива Билећа?
Илић: Ако побиједи Миодраг Парежанин, сматрам да ће Билећа за 4 године бити самоодржива. Ми као један тим окупљен око кандидата за начелника препознали смо све проблеме Билеће и имамо спремна рјешења. Водовод је пред гашењем, ево прије неки дан неисправна вода за пиће, то у 21. вијеку не смијемо да дозволимо. Комунално врши нередован одвоз смећа, да ли је реално да то предузеће не може да функционише, а има толике ресурсе које не користи. Некад ми дјелује као да нас неко тестира докле можемо да трпимо. На сваком кораку контејнери пуни, а из њих пси луталице разносе отпатке по улицама. То је недопустиво. Паркови се не одржавају. Прво што морамо је санирати приоритетне ствари, да би наши грађани имали основне услове за живот, упоредо се морамо бавити реорганизацијом општине. Кроз реорганизацију да побољшамо функционисање општине и предузећа, да понесу људи одговорност за управљање. Да обратимо пажњу на борце и социјалне категорије, да подржимо организације и спортске колективе и да помогнемо све активности на селу. Паралелно, са свим тим, морамо се бавити и покретањем инвестиција у општини, јер без инвестиција нема ни развоја. Морамо креирати стамбену политику и отворити градњу, да почну да се граде стамбене зграде и да се створи могућност младима да се стамбено збрину кроз разне програме субвенционисања. Туристичке потенцијале да искористимо, да се спустимо на воду и експлоатишемо њене бенефите.
БО: Како обезбиједити у Билећи нова радна мјеста и запослити људе да раде и да живе од свог рада?
Илић: Градња, туризам и енергетика отвориће нова радна мјеста у Билећи. С обзиром да у Билећи имамо грађевинског гиганта „Херц градњу“, фабрику љепила „Хенкел“, мљекару „Пађени“ те поменута енергетска предузећа сматрам да постоји простор за отварање нових малих подизвођачких, услужних и производних предузећа до 15 радника које ће задовољити неке од оперативних процеса у овим предузећима и тиме створити додатна радна мјеста. Али, прво као што сам рекао морамо довести функционисање града у ред и тиме ћемо створити климу и за нове инвеститоре, а према томе и нова радна мјеста. Иначе нам неће бити потребан радна мјеста, људи ће сами отићи.
БО: Да ли имате неку поруку на крају интервјуа?
Потребно је да се десе промјене и позивам народ да их изгласају. Све што не ваља треба мијењати и препустити одговорност новим људима и дати им шансу. Са Миодрагом Парежанином и људима које ће окупити око себе треба да кренемо у препород Билеће и стварање бољих услова за живот, развој привреде, искориштавање туристичких потенцијала и развој села. За четири године да се опорави град и обезбиједе нови приходи у буџет који ће бити самоодржив и инвестицијски и да се више не живи у ишчекивању помоћи са стране.
U novinama pise da ce biti bolje
Samo treba rada i mnogo dobre volje.
Dobre volje ima, a za rad sta znam
Radio, ne radio sutra je novi dan.
Свака част. Вјеру у боље сутра не треба губити, јер Билећа има потенцијала. Само требају доћи прави људи, те људи од знања, поштења и карактера. Подршка! Побједиће Српска!
Kakva Metallica, kakav Slayer.
Svoj glas ja dajem za SNSD