Велики скандал. Њемачка тражи од БиХ стотине хиљада марака

Њемачка тражи да јој БиХ исплати 106.442 евра или 207.561 марку, а сваким даном кашњења потраживање које ће, по свему судећи, платити грађани ове земље, биће све веће.
Такав допис, у који је „Глас“ имао увид, прослијеђен је на адресу Министарства иностраних послова (МИП) у Сарајеву из Генералног конзултата у Штутгарту.
„Глас“ је раније писао да је овај дипломатски скандал, који се односи на ненамјенско трошење новца који је добио Генерални конзулат у Штутгарту од Министарства за културу, младе и спорт покрајине Баден-Виртемберг, настао за вријеме док је функцију генералног конзула обављао Беган Мухић, а који на тој позицији био од 2019. до 2023. године.
Генерални конзулат у Штутгарту, на чијем је челу сада Вера Сајић, обавијестио је 8. априла кабинет министра иностраних послова Елмедина Конаковића да Њемачка тражи да јој се одмах исплати 106.442 евра, односно 80.631 евро ненамјенски утрошеног новца, те додатних 25.811 евра камате.
– Обавјештавамо вас да смо добили писмо Министарства за културу, младе и спорт Баден-Виртемберга у вези са ненамјенским трошењем новца који је био намијењен за суфинансирање допунских школа. Од нас траже да им исплатимо 106.442 евра са каматом. Истрага о утрошку донираног новца проширена је на период од 2018. до 2021/2022. године – стоји у допису који је отишао на адресу МИП-а у Сарајеву.
Такође, у истом документу наведено је и да њемачко министарство сматра да је Генерални конзулат у Штутгарту био дужан да их као прималац гранта обавјештава и води рачуна о утрошку донираног новца те да из тог разлога потражује новац од Генералног конзулата.
Генерални конзулат у Штутгарту подсјетио је МИП да су на све њихове дописе о поменутом случају одговарали да је потребно њемачко министарство обавијестити да се о овом случају чека одлука судских органа у БиХ.
– Нажалост, вријеме пролази, камате се множе, а до сада није потврђена никаква активност Тужилаштва БиХ о овом скандалозном случају – закључено је у документу који је отишао из Штутгарта ка Сарајеву.
Сајићева је „Гласу“ рекла да је до сада три или четири пута писала МИП-у да Нијемци траже да им буду враћене ненамјенски утрошене паре.
– Сума је сада порасла јер је истрага проширена на период од 2018. па све до школске 2021/2022. године. Нијемци су истрагом утврдили да је до сада нетрагом нестало око 80.000 евра, а остатак новца који потражују односи се на камату, која ће расти све док паре не буду исплаћене. Ништа не могу предузети, чекам инструкцију МИП-а. Њемачка је у овом случају завршила свој посао, на потезу је БиХ – казала је Сајићева.
Нагласила је и да МИП и Тужилаштво БиХ треба детаљније да истраже овај случај и да против одговорних буде подигнута оптужница.
– То је потребно урадити како сви заједно не бисмо враћали новац који је неко ставио у свој џеп. То је сада више од 106.000 евра, а вјероватно ће тај износ бити и много већи јер не знамо уопште како ће се МИП огласити о цијелом случају – закључила је Сајићева.
Покушали смо јуче ступити у контакт са Мухићем и Конаковићем у вези са овим случајем, али безуспјешно.
Оштетио и буџет
Суд БиХ је у јануару ове године потврдио оптужницу против бившег конзула БиХ у Њемачкој Бегана Мухића, а који је тренутно градоначелник Живиница. Оптужница терети Мухића да је од 6. јануара 2019. до 21. марта 2023. године обављајући послове генералног конзула БиХ у Њемачкој давао лажне податке о свом присуству на послу те је на тај начин стекао противправну имовинску корист у износу од 56.062 КМ. У оптужници је наведено да је Мухић без потребне сагласности МИП-а напуштао Њемачку.