Од данас у ЕУ дозвољено да тјестенина садржи инсекте и бубе

Од понедјељка, прах инсеката третиран УВ зракама може се користити у храни у Европској унији. Конкретно, ради се о праху из цијелих ларви брашнасте бубе (Тенебрио молитор). До четири посто тога се може умијешати у различите намирнице. Према новој уредби ЕУ, то може укључивати хљеб, колаче, тјестенину, али и производе од кромпира и сира или воћни компот.
У принципу, брашнасте бубе су већ одобрене као храна; Овај корак наводно повећава садржај витамина Д у праху.
Кориштење инсеката у храни у ЕУ већ дуго је дозвољено. Произвођачи морају поднијети захтјев за одобрење. Ако се инсекти користе у храни, то мора бити наведено на амбалажи. Потрошачи могу препознати сада одобрени прах за ларве по наљепници „УВ-третирани личинки прах“ на производима.
„Људи у ЕУ могу да бирају шта ће јести и нико их не тјера да једу инсекте или црве“, саопштила је Европска комисија. Постоје јасна правила и информације о овом облику хране. Прије него што би се могли пласирати на тржиште, морају проћи врло ригорозне научне процјене.
До сада су потрошачи били прилично скептични у погледу инсеката као хране. Према репрезентативној онлине анкети коју је наручио произвођач хране и хране за кућне љубимце Херисто АГ, старији испитаници посебно имају велике резерве.
Међутим – како је Даниела Крел из Центра за потрошаче Бавариа 2023 објаснила у интервјуу за ФОЦУС онлине – ЕУ интензивно тестира инсекте прије одобрења и нема „нема здравствених проблема на основу доступних студија“.
Савјетодавни центар за потрошаче такође има „фундаментално позитиван став“ према конзумацији инсеката, каже замјеник начелника одјељења. „Они пружају многе важне нутријенте и богати су протеинима.“
Осим тога, дио су уобичајене кухиње у многим земљама. Они такођер могу допринијети одрживој исхрани јер се могу узгајати на начин који је релативно ефикасан. Међутим, могу постојати ризици за особе које пате од алергија.
Ja bas volim tvrdokrilce