Јефтиније изградити нову термоелектрану, него одржавати Гацко и Угљевик

Термоелектране Електропривреде Републике Српске су старе и инвестиције у одржавање су велике, па је јефтиније да се изгради нова термоелектрана, поручио је Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Републике Српске.
Електропривреда Републке Српске (ЕРС) у свом саставу има двије термоелектране – Гацко и Угљевик и оне обезбјеђују око 70 одсто укупне производње ове компаније у власништву Владе Републике Српске.
Последњих мјесеци ЕРС се суочава са великим проблемима, а најдрастичнији је да због недовољно угља ТЕ Угљевик усред зиме већ у два наврата није радила по више дана.
Петар Ђокић је недавно изјавио да је за модернизацију двије електране на угаљ потребно 350 милиона евра, а тог новца нема.
Влада би требало да уложи озбиљне напоре да изгради нову термоелектрану у Угљевику.
Сада је рекао да су термоелектране ЕРС-а старе више од 40 година, па је за њихово одржавање потребно доста новца, пренио је портал Capital. Исплативије је, према његовим ријечима, да се гради нова темоелектрана и тако обезбиједи стабилно снабдијевање електричном енергијом.
Министар је коментарисао и намјеру Владе Републике Српске да купи фирму Comsar Energy RS, у власништву Руса Рашида Сердарова. Фирма има концесију за изградњу термоелектране и експлоатацију угља у Угљевику. Зато су радници Рудника и термоелектране (РиТЕ) Угљевик приликом недавног протеста затражили да им се врати концесија како би имали довољно угља за рад ТЕ Угљевик.
Влада Републике Српске је затим одлучила да преузме фирму од Руса.
Ђокић је сада рекао да би Влада требало да уложи озбиљне напоре да нађе финансијског партнера и изгради нову термоелектрану у Угљевику.
Он је нагласио да је Република Српска све ове године жељела да спаси пројекат који је развијао Comsar и помогне фирми да изгради електрану. Ти напори су, како је додао, били неуспјешни јер су од друге половине 2015. почели нагло да се погоршавају услови за термоелектране на угаљ. Разлог је политика декарбонизације и намјера да се постојеће гасе, а нове не граде.
Ђокић је потврдио да је Влада раније од Comsar добила понуду да купи ту фирму.
Гас Рес је, према његовим ријечима, добила сагласност Владе да уђе у преговоре са Comsar фирмом. Прије тога ће бити урађена процјена вриједности ове фирме која ће бити основ за све наредне активности.
Иначе, РиТЕ Угљевик има додатне проблеме.
Фирма је почетком 2024. кренула да спроводи у дјело одлуку Арбитражног вијећа у Београду којом је пресуђено да исплати одштету од 67 милиона евра, уз камату од 58,2 милиона евра, као и да испоручује трећину енергије коју произведе, до краја радног вијека, словеначкој фирми Електрогосподарство Словеније развој ин инжењеринг (EGS-RI).