Просумере у Српској кочи неусклађеност закона
Добијање статуса купца произвођача, то јесте просумера, грађанина који постављањем соларних панела на свој објекат производи електричну енергију за личне потребе, кочи неусклађеност закона у Српској.
Говора о овоме је било на данашњој панел дискусији о купцима-потрошачима, просумерима, коју је организовао Центар за животну средину, а одржана је у Дому омладине у Бањалуци, гдје је речено да иако је измјеном Закона о обновљивим изворима енергије донесен правилник о просумерима, проблем представља Закон о ПДВ-у.
Зоран Вуковић, извшни директор за снабдијевање у “Електропривреди РС”, казао је да измјенама Закона о обновљивим изворима енергије купци произвођачи производе енергију за сопствене потребе, те да би то био велики бенефит и за “Електропривреду РС” јер би се тиме ослободила велика количина енергије у систему, коју би “Електропривреда РС” могла да прода.
“Ми смо покренули програм енергетске одрживости за 50.000 домаћинстава, међутим наишли смо на велики проблем јер се у то умјешала УИО БиХ која је рекла да Закон о ПДВ-а не дозвољава обрачун ПДВ-а на нето мјерење, већ само на преузету електричну енергију из мреже”, казао је Вуковић, додајући да су тражили помоћ од надлежног министарства и УИО БиХ, али да нису добили позитиван резултат.
“Обратили смо се Парламентарној скупштини БиХ која је надлежна да промијени закон о ПДВ-у”, појаснио је Вуковић, додајући да ће просумери кроз кредитна средства платити око 50 одсто инсталацију производног погона на њиховим крововима, а остало ће платити “Електропривреда РС2.
“Просумери се неће морати бавити папирологијом, то ће све обавити ‘Електропривреда РС’. Они ће плаћати 90 одсто од укупног просјечног рачуна у прошлој години. То је јако повољно, они ће плаћати само тај кредит осам до 10 година, а послије тога је то њихова електрана, имаће бесплатну електричну енергију”, објаснио је Вуковић.
Како је навела Нада Миловчевић, начелница Одјељења за концесије и обновљиве изворе енергије у Министарству енергетике и рударства РС, ово министарство је усвојило нови закон о концесијама 2022. године, те да је овим законом по први пут детаљније описана улога купаца произвођача.
“Купцима произвођачима је и старим законом била омогућена производња, али тада је било предвиђано само нето мерење”, казала је Миловчевићева, додајући да је сада, када су цијене електричне енергије веће и када је присутна енергетска криза интерес за изградњу електрана за сопствене потребе је значајно порастао.
“До сада имамо изграђених 46 објеката купаца произвођача, који имају проблем са обрачуном ПДВ-а. Новим законом о обновљивим изворима поједностављена је процедура за изградњу објеката просумера. Сви купци произвођачи на свом постојећем објекту могу да граде соларне електране и за то им не треба грађевинска дозвола. Изградњу соларне електране морају да изврше фирме које имају лиценцу за постављање, и она издаје потврду ‘Електродистрибуцији РС’ која проводи даље активности”, рекла је Миловчевићева, додајући да проблем представља то што се обрачунава ПДВ на комплетну произведену количину, а не како је дефинисано законом о обновљивим изворима енергије, гдје стоји да се сви трошкови за купце произвођаче плаћају на разлику произведене и потрошене електричне енергије.
“Закон о ПДВ-у није толико ограничавајући колико је ограничавајући подзаконски акт, тако да је могуће да се може извршити измјена правилника а не закона о ПДВ-у”, појаснила је Миловчевићева.
Да је и Србија имала сличне проблеме са неусклађеношћу закона казао је Владан Шћекић из Центра за унапређење животне средине из Београда, који је истакао да су у Србији купци произвођачи- просумери- уведени промјенама закона о енергетици 2021. године, те да је требало око годину и по дана да се крене у имплементацију статуса просумера.
“Највећа је препрека је био обрачун ПДВ-а, а с временом је дошло до измене закона о ПДВ-а, затим закона о акцизама, те закона о накнадама за коришћење јавних добара”, рекао је Шћекић.