У овим земљама можете користити здравствену заштиту о трошку ФЗО
Осигурана лица Фонда здравственог осигурања Републике Српске током привременог боравка у иностранству као, на примјер, за вријеме годишњих одмора могу да користе здравствену заштиту о трошку Фонда у случају да им затреба хитна медицинска помоћ, и то у земљама са којима БиХ има потписане споразуме о социјалном осигурању, речено је Срни у Фонду.
Из Фонда наводе да БиХ има потписане споразуме о социјалном осигурању са Србијом, Црном Гором, Хрватском, Сјеверном Македонијом, Словенијом, Мађарском, Турском, Холандијом, Аустријом, Њемачком, Италијом, Румунијом, Белгијом, Чешком и Луксембургом.
“Прије поласка у ове земље осигураници могу да добију ино-обрасце. И осигураници који путују у Пољску, Словачку и Велику Британију имају покривене трошкове хитне медицинске помоћи, с тим да за ове земље Фонд здравственог осигурања не издаје обрасце, јер је међународним споразумима другачије регулисано (треба да покажу пасош из БиХ)”, наводе из Фонда здравственог осигурања.
Из Фонда наводе да прије поласка на пут осигурано лице треба да од породичног љекара добије увјерење о здравственом стању, односно о способности за пут. На основу тог увјерења надлежне пословнице Фонда здравственог осигурања Републике Српске издају одговарајући образац, који се у Фонду не наплаћује.
“Ино-образац се, када је ријеч о привременом боравку у иностранству из приватних разлога, може издати за период до 60 дана у току једне године”, кажу у Фонду здравственог осигурања Републике Српске.
Из Фонда наводе да са ино обрасцем осигураници Фонда здравственог осигурања за вријеме привременог боравка у иностранству не би требало да плаћају здравствену услугу ако им затреба хитна медицинска помоћ, односно трошкове ће сносити републички фонд.
У случају да се услуга, ипак, наплати осигураници могу предати Фонду захтјев за рефундацију трошкова.
“Осим образаца који се издају за привремене боравке у иностранству из приватних разлога, Фонд здравственог осигурања издаје обрасце и у случајевима одласка у иностранство ради посла, студирања и других разлога, а процедура је прописана Правилником о кориштењу здравствене заштите изван Републике Српске Министарства здравља и социјалне заштите”, кажу у Фонду здравственог осигурања Српске.
Из овог фонда напомињу да покривају трошкове здравствене заштите за вријеме боравка у наведеним земљама само у случају хитне, неодложне здравствене заштите, те да се ино обрасцем не могу покрити трошкови циљаног одласка у иностранство ради лијечења.
“Ино-образац није исто што и путно осигурање, јер покрива хитне случајеве, док путно осигурање покрива и друге ризике. Ино-образац важи у оним здравственим установама које су у систему јавног здравства, односно које имају уговоре са здравственим осигурањем земље у којој се борави”, напомињу из Фонда здравственог осигурања Републике Српске.