Украдена струја вриједна 695.000 КМ
На подручју које покрива “Електрокрајина” прошле године откривено је 219 случајева неовлаштене потрошње, односно крађе струје, са обрачунатом потрошњом од 695.788 КМ, потврдили су из овог предузећа за “Независне новине”.
Подручје које покрива ово предузеће чине Бањалука, Градишка, Козарска Дубица, Лакташи, Мркоњић Град, Нови Град, Прњавор, Приједор, Србац, Челинац и Шипово.
Како наводе из “Електрокрајине”, упоређујући горе наведене бројеве са случајевима неовлаштене потрошње електричне енергије у 2021. години, тај број је нешто мањи, јер је тада евидентирано 245 случајева.
“Највећи број случајева неовлаштене потрошње односи се на самоукључење без електроенергетске сагласности, уговора о снабдијевању или укључења послије искључења крајњих купаца због дуга”, рекли су из “Електрокрајине”.
Са друге стране, из Министарства унутрашњих послова (МУП) РС, кажу да је у току прошле године евидентирано 139 случаја крађе струје у Српској.
“Полицијски службеници Министарства унутрашњих послова Републике Српске од јануара до децембра 2022. године евидентирали су 139 случајева крађе електричне енергије, које је починило 140 особа”, рекли су за “Независне новине” из МУП РС.
Из “Електрокрајине” кажу да несавјесни потрошачи најчешће скидају пломбе, утичу на неправилност рада мјерних уређаја, односно бројила или на ожичење мјерног мјеста.
Према Кривичном законику Републике Српске, онај ко неовлаштено користи електричну енергију, може бити кажњен казном затвора од шест мјесеци па чак до пет, односно осам година, те новчаном казном, а у зависности од тога колико је струје украдено те ко је починио ово кривично дјело.
Како наглашавају из овог предузећа, из године у годину евидентно је смањене број случајева крађе струје, а с обзиром на то да се неовлаштена потрошња третира као кривично дјело од јула 2017. године.
“У години прије тога, тј. 2016. године, евидентиран је 721 случај неовлаштене потрошње електричне енергије, те је сваке наредне године примјетан тренд опадања евидентираних случајева, као што је изражен и тренд смањења комерцијалних и укупних дистрибутивних губитака предузећа”, додају из овог предузећа.
Они сматрају да су наведени трендови само у мањој мјери резултат поменутих законских одредаба, а у већој мјери, прије свега, интензивних активности предузећа на предупређењу и откривању неовлаштене потрошње.
Према њиховим ријечима, “Електрокрајина” се против неовлаштене потрошње бори, како спровођењем мјера контроле критичних подручја, тако и инвестиционим активностима на измјештању мјерних мјеста из објеката потрошње и уградњи паметних бројила са опцијама даљинског очитања потрошње и упозорења на неовлаштено дјеловање на бројило.
“Када се заврши актуелни пројекат модернизације дистрибутивне мреже, ‘Електрокрајина’ ће имати више од 50.000 уграђених паметних бројила, са чиме ћемо покрити 20 одсто од укупног броја корисника”, закључују из овог предузећа.