Шокантне тврдње главног државног тужиоца: Диплома инжењера се куповала на бензинским пумпама

Главни државни тужилац Миланко Кајганић одржао је пресс конференцију, а тема обраћања јавности је борба против високе корупције и организираног криминала.
Прва тема о којој је Кајганић говорио је акција „Кластер“ коју је Тужилаштво провело прије два дана са СИПА-ом.
Похвалио је све припаднике СИПА-е за изванредно изведену акцију и радње које су трајале од 2021. године.
– Током те двије године није дошло до неовлаштеног давања информација у јавност – рекао је Кајганић и додао да су се након акције појавили документи у јавности из акције који могу нашкодити предмету.
Тужилаштво БиХ ће извршити провјере на који начин је дошло до објаве одређених докумената.
Што се тиче предмета „Кластер“, ми у Тужилаштву сматрамо да је ово један од најзначајнијих предмета који се односи на борбу против корупције у БиХ – изјавио је Кајганић.
Навео је да је Тужилаштво БиХ од 2021. са СИПА-ом провело истражне радње и дошло до доказа да у БиХ постоји организирана криминална група која се бави продајом диплома што сматрају темељом за сваку корупцију.
– Лица која купе диплому можемо само мислити како се понаша када са тако купљеном дипломом уђе у органе власти. Купљена је диплома инжењера грађевинарства, рекао је, између осталог и подсјетио на земљотрес у Турској.
– Долазимо у ситуацију да нам се у будућности могу десити сличне посљедице као у Турској и Сирији – истакао је Кајганић.
Задокументовали су неколико десетина предмета који се односе на сумњиво издавање диплома.
– Ово је само врх леденог бријега – казао је Кајганић и додао да су данас поднијели приједлог Суду за одређивање притвора пет особа.
Лица се терете и за прање новца па ће у смјеру тога ићи и истрага у смислу заплијене имовине.
(Не)рад инспекцијских органа
Коментирао је (не)рад инспекцијских органа у ентитетима и рекао је да је чињеница да се диплома може купити на бензинској станици показује да неко у ланцу не ради свој посао.
– Сви требамо да се уозбиљимо и да инспекцији органи утврде како смо дошли до ове ситуације – рекао је Кајганић.
Кајганић је у наставку представио резултате рада. Рекао је да је сачињен извјештај о раду који ће бити представљен на сједници ВСТВ-а.
– У фокусу јавности је борба против високе корупције. У полицијским агенцијама имамо лица која су спремна да врше кривична дјела. Провођењем активности лишили смо слободе 14 полицијских службеника. Лишени слободе су и један судија, адвокат, али и радник у Тужилаштву БиХ – истакао је он.
Нагласио је како нико није имун на наведене проблеме, те истакао чињеницу да постоји системски проблем.
У једној полицијској агенцији службеници у службеним аутима превозе кокаин рекао је и најавио подизање оптужница.
Крајем 2022. године лишен слободе је министар у Савјету министара и службеници УИО, подсјетио је.
– Оно чиме нисмо задовољни у Тужилаштву је казнена политика Судова када су у питању предмети корупције. Казнама се не постиже генерална превенција – рекао је Кајганић и додао да се благим казнама не утиче ни на потенцијалне извршиоце.
Сматра да казнена политика у тим предметима треба да буде доста оштрија. Похвалио је што се на сједници Суда расправљало о овој проблематици, преноси Аваз.