Здравље

Ова самоникла биљка спушта притисак и масноће. Има је око Фоче и Тјентишта а у Њемачкој кажњавају сакупљаче

Самонікла шумска биљка латинског назива Allium ursinum, позната је и као сријемуш, цријемуш, дивљи лук и шумски лук, а најчешће се користи назив медвјеђи лук.

Тај назив вјероватно потиче од чињенице да расте рано у прољеће, у вријеме када се медвједи буде из зимског сна. Расте у великим скупинама, углавном по сјеновитим и влажним континенталним шумама. Густоћа биљака често буде толика да потпуно прекрива шумско тло, што изгледа врло атрактивно у периоду када на дрвећу још нема лишћа. Цијела биљка мирише на бијели лук, а то је нарочито изражено за вријеме цвјетања, када се зелени шумски под претвара у бијело море цвјетова, преноси Слободна Далмација.

Поједина биљка има најчешће два листа који на дугој петељци израстају из бијеле, издужене луковице висине од 15 до 30 цм. Често неколико луковица расте заједно па изгледа као да је то једна биљка с више листова. Плојке листова су прилично танке и ушиљених врхова, при основи се сужавају и прелазе у петељку.

Креирајте сами своје мјесто за оглашавање

Биљка листа у марту и априлу, прво на осунчаним мјестима, а затим на више засјењеним. Цвјета у априлу ситним бијелим цвјетићима у цвасти налик кишобрану. Из сваке биљке израсте по један усправни цват који касније развија зелене чауре са црним сјеменом у средини. Када сјеме сазри, надземни дио биљке одумре, а прича се понавља сљедећег прољећа.

У шуми Аувалд у њемачком Лајпцигу, медвјеђи лук се бере у толиким количинама да је локална полиција морала да реагује. Ово подручје има највеће залихе ове биљке у Европи, што привлачи крадљивце у заштићени природни резерват.

Организоване крађе и казне
Крис Граупнер, главни инспектор тамошње полиције, изјавио је:

„Ради се о организованом дјеловању. Зaбиљежили смо случајеве у којима је ископано на стотине килограма луковица медвјеђег лука.“

Полиција вјерује да иза тога стоје организоване банде које долазе с прецизним планом крађе. Килограм медвјеђег лука може да достигне цијену и до 30 евра, па се у сваком случају крађе ради о штети од више хиљада евра.

„Већ смо наилазили на спаковане пакете, спремне за транспорт, што значи да се луковице одмах шаљу купцима“, додаје полицајац.

„Посебно у руском говорном подручју ове луковице се сматрају деликатесом, што је један од разлога масовне крађе“, каже Граупнер.

Забринути ботаничари
Ботаничар Ролф Енгелманн са Универзитета у Лајпцигу с забринутошћу посматра ову појаву:

„Масовно ископавање оштећује структуру земљишта и шумски екосистем. Послије оваквих крађа остају огољена подручја гдје медвјеђи лук неће расти годинама.“

Крадљивци из источне Европе осуђени су на новчане казне у износима од више хиљада евра. За комерцијално сакупљање дивљих биљака могуће је изрицање казни и до 10.000 евра. Ипак, они који уберу мању количину за личну употребу не крше закон – такозвано „правило букета“ то дозвољава.

Медвјеђи лук и код нас
И у нашим шумама у прољеће има много медвјеђег лука. Они који знају гдје да траже, лако ће га пронаћи – најчешће у влажним, сјеновитим шумама, посебно у листопадним шумама букве, храста, граба и јасена. У Босни и Херцеговини га има у средњој Босни (нпр. око Травника, Јајца, Зенице), на планинама попут Влашића, Игмана, Бјелашнице, Трескавице, као и у источној Босни, нпр. око Фоче или Тјентишта. У Херцеговини га је мање због сушније климе и каменитог тла, али се може наћи у влажнијим шумовитим предјелима, примјерице око Мостара или у близини ријеке Неретве.

Медвјеђи лук је лако препознати по мирису бијелог лука и тамнозеленим, меснатим, дугуљастим листовима.

Љековита својства
Снижава притисак и масноће: Помаже у избацивању токсина, јача памћење, олакшава прољетни умор, главобољу и снижава крвни притисак и масноће.

Јача имунитет: Богат је витамином Ц, садржи етарска уља, алицин и антиоксидансе који јачају имунитет.

Дјелује противупално: Слично бијелом луку, има антибактеријска и антивирусна својства, користи се код инфекција дисајних путева.

Против артериосклерозе: Помаже код снижавања холестерола и триглицерида, смањује ризик од срчаних обољења и можданог удара.

Код респираторних инфекција: Олакшава дисање, помаже код кашља и бронхитиса.

Кожни проблеми: Захваљујући антимикробним својствима, помаже код осипа, бубуљица и рана.

Како га користити?
Свјежи листови у салатама: Даје пријатан укус сличан влашцу или бијелом луку.

Тинктура или чај: Свјеже листове ставити у алкохол и оставити неколико недјеља; чај се прави прелијевањем кипућом водом.

Конзервирање у уљу: Чување у маслиновом уљу за додавање јелима.

Паста од медвјеђег лука
Сaстojци:
– 100 г свјежих листова медвјеђег лука
– 50 г ораха (или пињола)
– 50 г пармезана или биљне замјене
– 1 чен бијелог лука (по жељи)
– 100 мл маслиновог уља
– Сок од пола лимуна
– Со и бибер по укусу

Припремa:
Оперите и осушите листове.
У блендеру помијешајте листове, орахе, сир и бијели лук.
Постепено додајте уље док не добијете жељену текстуру.
Додајте лимунов сок, со и бибер, па још једном измијешајте.
Послужите уз тјестенину, печено поврће или као намаз на хљебу.

Подијели...
Извор
НЕЗАВИСНЕ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button

Користите блокатор реклама

Наш систем је детектовао да користите неки од блокатора реклама. Ако бисмо те могли замолити да га искључите док читате наше вијести били би ти много захвални. Хвала ти унапријед!