Бања Лука

Зашто је у БиХ завладала паника доласком Де Луке у Бањалуку? Води истрагу о USAID (ВИДЕО)

Да ли је у БиХ завладала паника након што је администрација Доналда Трампа и званично започела истрагу о утрошку средстава УСАИД-а и послала члана свог тима и у БиХ? Док се широм свијета отпуштају радници ове организације и прекидају уговори о страној помоћи, федерални медији, у паници или не, анализирају ко је то стигао да истражи малверзације.

Гдје је утрошен новац који је преко УСАИД-а стигао у БиХ? По одговор је дошао Мартин де Лука. Јасно му је – 402 милиона долара је утрошено у протекле четири године у БиХ.

Гдје је од тога 250 милиона, није познато.

– Не можемо ући у траг, немамо детаљне описе тих пројеката и не знамо за шта су потрошени, али према ономе што се дешавало у другим земљама индикативно је да су постојале и преваре и злоупотребе и растрошност ових средстава, тако да у тим аферама и у тим ситуацијама постојала је и велика количина корупције – рекао је Мартин де Лука, бивши федерални тужилац из САД.

Ко је стигао у БиХ да истражује могуће малверзације у УСАИД-у посебно је заинтригирало федералне медије. И то нарочито након што је из Бањалуке послао поруку о сумњама на бројне злоупотребе.

Тако су детаљно истражили биографију Мартина де Луке, који је био тужилац у Министарству одбране САД. Процесуирао је случајеве који су укључивали корупцију, сложене случајеве превара, прања новца, утају пореза, финансирање тероризма и међународну трговину наркотицима. Адвокат је Трамп медија групе.

– Оно што је важно напоменути да је ово преко УСАИД-а коначан обрачун са остацима дубоке државе која је заправо поткоповала институције Сједињених Америчких Држава коју су предводили челници, па чак и сама Демократска странка. И сва ова дешавања у БиХ, актуелна и тренутна су још увијек остаци те администрације – истакао је Лучиано Калужа, стручњак за међународне односе.

Де Лука је особа од пуног повјерења Доналда Трампа, који је спреман да се обрачуна са УСАИД-ом и нетранспарентним трошењем новца америчких грађана.

– Јако много новца у БиХ је ушло кроз Сарајево и сарајевске организације. Они који су конкурисали на неке фондове, из неких искустава знају да је ту било и лобирања и маркетинга и свега, да се ту у неким ситуацијама није радило много о неким општим, племенитим циљевима, него да је управо зарађивање било циљ – нагласио је Милош Шолаја, професор на Факултету политичких наука Универзитета у Бањалуци.

Према званичним подацима, Сједињене Државе су 2023. године на међународну помоћ потрошиле 68 милијарди долара. Око 40 милијарди чини буџет УСАИД-а. Оном што је Бајденова администрација свесрдно подржавала, Трампова је стала у крај. У којој мјери се заправо злоупотребљавао новац, за РТРС је говорио и бивши градоначелник Њујорка Руди Ђулијани. Финансирали су, каже, разне политике и агенте.

– УСАИД је корумпирана организације која је овдје сливала новац. Чини се да је њен циљ био да финансира екстремне љевичарске и разноразне агенте као што је рецимо промјена пола, рода, одузимање дјеце – нагласио је Руди Ђулијани, бивши градоначелник Њујорка.

На одсуство је послато више од 4.080 запослених у УСАИД-у широм свијета, а додатно је отпуштено још 1.600 радника. Администрација Доналда Трампа укинула је више од 90 одсто уговора о страној помоћи УСАИД-а и 60 милијарди долара помоћи САД бројним државама.

Подијели...
Извор
РТРС

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button

Користите блокатор реклама

Наш систем је детектовао да користите неки од блокатора реклама. Ако бисмо те могли замолити да га искључите док читате наше вијести били би ти много захвални. Хвала ти унапријед!