Зашто је у БиХ завладала паника доласком Де Луке у Бањалуку? Води истрагу о USAID (ВИДЕО)

Да ли је у БиХ завладала паника након што је администрација Доналда Трампа и званично започела истрагу о утрошку средстава УСАИД-а и послала члана свог тима и у БиХ? Док се широм свијета отпуштају радници ове организације и прекидају уговори о страној помоћи, федерални медији, у паници или не, анализирају ко је то стигао да истражи малверзације.
Гдје је утрошен новац који је преко УСАИД-а стигао у БиХ? По одговор је дошао Мартин де Лука. Јасно му је – 402 милиона долара је утрошено у протекле четири године у БиХ.
Гдје је од тога 250 милиона, није познато.
– Не можемо ући у траг, немамо детаљне описе тих пројеката и не знамо за шта су потрошени, али према ономе што се дешавало у другим земљама индикативно је да су постојале и преваре и злоупотребе и растрошност ових средстава, тако да у тим аферама и у тим ситуацијама постојала је и велика количина корупције – рекао је Мартин де Лука, бивши федерални тужилац из САД.
Ко је стигао у БиХ да истражује могуће малверзације у УСАИД-у посебно је заинтригирало федералне медије. И то нарочито након што је из Бањалуке послао поруку о сумњама на бројне злоупотребе.
Тако су детаљно истражили биографију Мартина де Луке, који је био тужилац у Министарству одбране САД. Процесуирао је случајеве који су укључивали корупцију, сложене случајеве превара, прања новца, утају пореза, финансирање тероризма и међународну трговину наркотицима. Адвокат је Трамп медија групе.
– Оно што је важно напоменути да је ово преко УСАИД-а коначан обрачун са остацима дубоке државе која је заправо поткоповала институције Сједињених Америчких Држава коју су предводили челници, па чак и сама Демократска странка. И сва ова дешавања у БиХ, актуелна и тренутна су још увијек остаци те администрације – истакао је Лучиано Калужа, стручњак за међународне односе.
Де Лука је особа од пуног повјерења Доналда Трампа, који је спреман да се обрачуна са УСАИД-ом и нетранспарентним трошењем новца америчких грађана.
– Јако много новца у БиХ је ушло кроз Сарајево и сарајевске организације. Они који су конкурисали на неке фондове, из неких искустава знају да је ту било и лобирања и маркетинга и свега, да се ту у неким ситуацијама није радило много о неким општим, племенитим циљевима, него да је управо зарађивање било циљ – нагласио је Милош Шолаја, професор на Факултету политичких наука Универзитета у Бањалуци.
Према званичним подацима, Сједињене Државе су 2023. године на међународну помоћ потрошиле 68 милијарди долара. Око 40 милијарди чини буџет УСАИД-а. Оном што је Бајденова администрација свесрдно подржавала, Трампова је стала у крај. У којој мјери се заправо злоупотребљавао новац, за РТРС је говорио и бивши градоначелник Њујорка Руди Ђулијани. Финансирали су, каже, разне политике и агенте.
– УСАИД је корумпирана организације која је овдје сливала новац. Чини се да је њен циљ био да финансира екстремне љевичарске и разноразне агенте као што је рецимо промјена пола, рода, одузимање дјеце – нагласио је Руди Ђулијани, бивши градоначелник Њујорка.
На одсуство је послато више од 4.080 запослених у УСАИД-у широм свијета, а додатно је отпуштено још 1.600 радника. Администрација Доналда Трампа укинула је више од 90 одсто уговора о страној помоћи УСАИД-а и 60 милијарди долара помоћи САД бројним државама.