Божићни пријем у манастиру Житомислић
Манастир Житомислић и Фондација Музеј Житомислић окупили су синоћ своје пријатеље и сараднике на традиционалном Божићном пријему у најљепшем манастиру у Херцеговини и шире.
Игуман манастира Житомислић Данило Павловић рекао је да је Божић темељни догађај у историји хришћанске вере и на чему заснивамо своје веровање, а то је да је Бог у одређено време сишао са свог божанског свода и дошао међу људе.
„Питали су ме која је порука Божића. Тако су вероватно певали анђели: „Слава на висини Богу, на земљи мир, међу људима добра воља“. Бог на висини је тај који сија својом славом, а ми смо дужни и треба да му покажемо ту славу. Мир је најнеопходнија ствар овој планети од самог њеног настанка. Мир треба да буде првенствено наш унутрашњи мир, а онда је наша планета у немиру и не можемо да славимо Божић без сећања на људе који умиру у Украјини, Русији, Гази, Сирији и широм света. Молимо се Богу да завлада мир и ваш долазак овде је слика тог мира и онога што овај манастир и ми скромно покушавамо да урадимо. Да будемо браћа, да пружимо руку једни другима и да сарађујемо једни са другима. Сви ви који сте овде сте наша браћа и сестре, наши пријатељи и само овако окупљени можемо успоставити и покушати да пренесемо поруку мира. Овај млин о томе свједочи већ 600 година. Порушена је и рушена и поново обнављана“, рекао је игуман Данило.
Игуман Данило је рекао да је то прилика да се захвалимо свим сарадницима, представницима локалне, кантоналне и свих других власти, као и културним институцијама и медијима са којима сарађују.
„Божић је време када се срећемо и пружамо руке једни другима и ово је прилика да се сретнемо. Фондација Музеј Житомислић остварила је добру сарадњу са свима и о томе сведочи и овај пријем који је до сада највећи“, рекао је игуман Данило.
Директорка Житомислићког музеја Ирина Колак Мандић поздравила је госте и представила нови, трећи годишњак музеја.
Она је подсетила на све догађаје који су организовани у Житомислићком музеју и манастиру Житомислић, као што су бројне изложбе, представљање књижевних дела, али и бројне прославе које су обележене у манастиру Житомислић.
„Овај годишњак сабрао је све лепе догађаје од прошле године. Догађаји прате ритам који смо сами себи задали на почетку, а то је бар један културни догађај једном месечно. Сматрамо да на овај начин подижемо културну свијест и културни ниво наше заједнице, те тако на културној сцени Мостара стојимо потпуно равноправно са онима који су на тој сцени већ дуже вријеме“, рекао је Колак Мандић.
Пријему у Музеју Житомислића присуствовали су бројни уважени гости, међу којима су представници Града Мостара, Херцеговачко-неретванског кантона, представници општина источне Херцеговине, представници конзулата Републике Србије и Турске, представници Владе Републике Српске, представништво Републике Српске у Мостару, представници ГО СПКД „Просвјет“ Мостар и других културних институција из Мостара, као и медијски радници.
Пријему је присуствовао и министар спољне трговине и економских односа у Вијећу министара Босне и Херцеговине Сташа Кошарац, велики пријатељ манастира Житомислић. Кошарац је рекао да се налазимо у тешким временима којима свједочимо и у којима црква има велики утицај.
„Ако анализирамо димензију цркве у верујућем народу и ако је доведемо у контекст важних националних политика Републике Српске и Републике Србије, онда можемо рећи да имамо снажан фактор стабилности Српски народ кроз адекватну и кредибилну политику Српске и Србије. То је велика снага нашег народа. С друге стране, сведоци смо да континуирано промовишемо мир и толеранцију, разговор и дијалог и нико од нас не подстиче било какву врсту насиља и сукоба. Данас је лијепо бити у манастиру Житомислић, што на најбољи начин манифестује да се ове дефинисане политике наше цркве и наше политике могу прокламовати на једном мјесту заједно са осталима који живе у Мостару, са Бошњацима и Хрватима. На конкретан начин шаљемо поруке мира, стабилности, толеранције и дијалога на овим просторима. Живимо у тешким и турбулентним политичким временима, али оно што је јасно јесте да овакви тренуци оплемењују људе који долазе, а наш најрадоснији празник показује како ми православни желимо да покажемо своје отворено срце и разумевање према другима и другачијима са јасном поруком да заштитимо своје и да се не претварамо да смо туђи, али и да имамо снаге и храбрости да чувамо оно што је наше“, рекао је Кошарац.
На пријему је наступио и Црквени хор Светог Василија Тврдошког и Острошког из Требиња.