За само прва три мјесеца ове године у Републици Српској продато је 957 нових станова, што је и највећи број у посљедњих 10 година, а највише их је продато у Бањалуци.
Показују то подаци Републичког завода за статистику, а како истичу из ове институције, поредећи са истим периодом лани, ријеч је о расту продаје од 80,9 одсто.
„Један од разлога за овакав скок броја забиљежених купопродаја јесте и помјерање рока завршетка изградње са краја 2025. на почетак 2026. године“, објашњавају они.
Просјечне цијене
Како додају, просјечна цијена завршених и продатих нових станова у првом тромјесечју 2026. године износила је 2.882 КМ по метру квадратном и у односу на прво тромјесечје 2025. године нижа је за 6,4 одсто и у односу на просјечну цијену завршених и продатих нових станова у 2025. години нижа је за 4,7 одсто.
„Просјечна цијена новог завршеног и продатог стана у Републици Српској, у првом тромјесечју 2026. године, формирана је на основу података за 18 градова/општина у којима је забиљежена купопродаја, а први пут и у Костајници. Према просјечним цијенама, само квадрат новог стана у Бањалуци и Требињу прелази 3.000 КМ“, наводе они.
Према њиховим подацима, укупна вриједност свих завршених и продатих нових станова, укупне корисне површине 50.803 м², износила је 146,4 милиона КМ, од чега су грађевински инвеститори највише наплатили у Бањалуци, преко 40 милиона КМ, односно 27,3 одсто од укупног износа у РС.
Просјечна величина продатих нових станова
„Просјечна величина продатих нових станова, према подацима о корисној површини, у Републици Српској у првом тромјесечју 2026. године је 53 м²“, стоји међу подацима.
Највише станова продато је у Бањалуци – 189 по просјечној цијени од 3.881 КМ/м², Прњавору – 118 станова по просјечној цијени од 2.174 КМ/м², Требињу – 94 стана по просјечној цијени од 4.577 КМ/м², а у Приједору – 89 станова по просјечној цијени од 2.711 КМ/м².
Према њиховим подацима, слиједи Источна Илиџа са 87 проданих станова по просјечној цијени од 2.436 КМ/м², затим Модрича са 74 стана по просјечној цијени од 1.711 КМ/м² и Добој са 62 стана по просјечној цијени од 2.770 КМ/м².
Посљедњи на листи су Фоча са 55 проданих станова по просјечној цијени од 2.372 КМ/м², Котор Варош са 35 станова по просјечној цијени од 2.317 КМ/м² и Источно Ново Сарајево са 33 стана по просјечној цијени од 2.875 КМ/км².
Драган Милановић, директор Агенције „Ремаx“ из Бањалуке, у разговору за „Независне новине“ истиче да је у Бањалуци потражња добра, а да је раст цијена управо посљедица потражње.
Продаја расте
„Продаја станова расте, нарочито новоградње, из разлога што и староградња има високу цијену. Људи, кад већ купују, радије се одлуче да плате нешто више, али да имају нов стан и да буду мирни наредних 10 година. То је један од разлога“, објашњава он.
Када је ријеч о структури купаца и разлозима куповине, Милановић истиче да људи станове најчешће купују или за становање или као инвестицију.
Према његовим ријечима, међу купцима станова у Бањалуци су често и грађани из других градова Српске, као и наши људи из иностранства.
„Наши људи који раде у иностранству имају доста висока примања за наш стандард, али недовољна да купе некретнину у Бечу или Минхену. Зато они инвестирају и купе овдје“, истиче он за „Независне новине“.







