Мала школа новинарства

Мала школа новинарства: Начелник одговарао на питања која муче билећке школарце (ФОТО)

Начелник општине Билећа Миодраг Парежанин  може се похвалити богатом каријером у просвјети. Обављао је функције директора у обје основне школе у Билећи.

Билећа Online објављује трећи по реду текст из „Мале школе новинарства“ гдје начелник Парежанин пред озбиљним младим новинарима, члановима новинарске секције Основне школе „Петар II Петровић Његош”,  чији је рад увијек подржавао, одговара на питања која муче наше школарце.

Разговор су реализовале ученице: Теодора Куљић, Николина Милојевић, Јефимија Боро, Марија Илић и  Теодора Шешлија.

Креирајте сами своје мјесто за оглашавање

УЧЕНИЦИ ПИТАЈУ НАЧЕЛНИКА

ТЕОДОРА: Колико се разликује посао директора у односу на функцију коју тренутно обављате. Неки од нас маштају да једнога дана буду начелници. Реците нам да ли је тешко или лако бити начелник?

НАЧЕЛНИК: Најприје  да кажем неколико ријечи  о вашој секцији. Када сам дошао у вашу школу на позицију директора једна од првих иницијатива је била покретање школског часописа. Оформили смо тим наставника и новинарску секцију и кренули са радом. Сматарaм да је часопис стварно лијеп мали пројекат и један прави материјални доказ за нешто што је урађено у протеклој години.Тако да његовање часописа и писање истог,  те рад на њему, сам  као члан тима  и  директор подржавао и  подржаваћу и са ове позиције. А што се тиче  питања  везано за начелника, није лако, али није ни тешко  кад се  оформи  тим  са правим људима који желе поштено и одговорно да раде. Проблема има. Ми  смо ту да исте и рјешавамо. Не можемо све одмах, али сам сигуран да се то може ријешити. За нешто ће требати више времена и средстава, за нешто неће требати средстава, него само времена.

Ако бих сада правио поређење између рада у школи, односно посла директора школе и начелника општине веома су различите те двије функције, иако су руководуће и једна и друга, али у својим дјелокрузима пословања  суштински врло различите. Улога директора ми је много помогла у организационом, економском, правном па и практичном смислу,  те сада ову позицију обављам са више искуства. А да је позиција лака искрено није, али да је изазовна поготово код нас у Билећи, то јесте.

ТЕОДОРА: Које вриједности требају да његују дјеца школског узраста?

НАЧЕЛНИК: Дјеца школског узраста најприје треба да поштују и слушају  родитеље, а онда своје наставнике. Родитељи у том кућном васпитању играју највећу улогу у усађивању правих  вриједности код дјетета, а онда се на то наслања рад наставника. Заједничким дјеловањем родитеља,  ученика и наставника  добробит дјетета  је загарантована.

НИКОЛИНА: У нашој малој локалној заједници има доста спортских клубова.  Велики број чланова су дјеца школског узраста. Можемо ли очекивати у наредном периоду  да ћете  радити на афирмацији истих?

НАЧЕЛНИК: И као директор школе и као неко ко се бавио дуго културом и спортом, ја сам ипак поносан на спортске и културне колективе  који постоје у Билећи. Није их мало. Ја мислим сад ако узмемо процентуално преко 90% дјеце основношколског узраста је ангажовано у неком спорту или неком културно-умјетничком друштву. Сви су доста добро организовани.

Билећа издваја одређени износ материјалних средстава управо за афирмацију младих,  највише  дјеце основношколског узраста, тако да ћемо то наставити и у наредном периоду. Финансирају се и билећки   студенти друге, треће и свих наредних година као и апсолвенти који су на државном факултетету. Ја долазим из сфере спорта и културе. Тако да један од мојих приоритета јесте сигурно улагање у дјецу, а самим тим и у младe.

ЈЕФИМИЈА: Да ли је у плану неки пројекат везан за дјецу предшколског/школског узраста?

НАЧЕЛНИК:  У плану је изградња новог вртића.  То је један инфраструктурни пројекат који ће бити значајан за Билећу, јер велики број дјеце није могао да буде укључен у вртић. Капацитети у вртићу нису довољни да би сваки родитељ односно свако дијете могло да користи услуге вртића .Прави се вртић за 200 мјеста. Вртић ће се правити на локалитету Бећаруше.

Што се тиче дјеце школског узраста имамо идеју у наредном периоду да уредимо Парк народних хероја. Освијетлићемо га, направити нове стазе  а у једном дијелу поставити и дјечије игралиште. Парк је, као што и сами примјећујете, прелијеп али запуштен. Наш је посао и обавеза да то промијенимо.

ЈЕФИМИЈА: Како млади по Вашем мишљењу могу унаприједити живот у нашој лијепој Билећи?

Један од начина је укључивање у удружења  и организације, затим позоришне, новинарске секције те културно-умјетничка друштва. У Билећи дјелује Удружење “Ехо”, Омладинска организација “Језерине”, Организација младих “Ситница”, те значајна културно-умјетничка друштва са богатом историјом.  Обично по завршетку средњих школа  омладина нам одлази. Потрудићемо се да то промијенимо покретањем  активности које ће привући младе Билећане да се врате у свој родни град и ту дјелују и формирају своје породице.  Нешто ћемо прекопирати и од сусједних градова, посебно Требиња, које је пронашло разне  позитивне методе да врати младе.

ТЕОДОРА: Пројекат „Мала школа новинарства” почео је прије неколико мјесеци.  Ваше мишљење о нашем раду?

Пројекат је сјајна ствар.  Могу да кажем да сам и ја као директор школе једним дијелом зачетник тога, јер то је само произашло из новинарских секција које већ постоје у школама. Драго ми је да  то у Основној школи „Свети Сава“ траје одавно, те у Основној школи „Петар II Петровић Његош“  посљедње четири  године . Посебно ми је драго што је сада и  средња школа оформила  новинарску секцију, а онда се укључила и Народна библиотека “Владимир Гаћиновић”  као кровна организација Мале школе новинарства и подржала овај пројекат као и  многе друге значајне за живот младих. Укључиле су се и телевизијске куће, што је корак даље и дивно искуство за вас младе новинаре.

МАРИЈА: Шта би сте Ви начелниче питали чланове наше новинарске секције и поручили осталим члановима као и сваком дјетету у Билећи?

НАЧЕЛНИК: Не бих вас ништа питао само бих вам сугерисао да ово што радите наставите! Ви сте завршни разреди у основној школи да ово искуство које је ипак веће код вас него у средњој, тренутно, пренесете даље и да се наставите бавити овим што сте започели.

Локална заједница је предодређена да се бави питањем младих, питањем дјеце, тако да све ово што смо причали око паркова и око спортских клубова и колектива  Општина ће максимално подржавати и унапређивати. Наша будућност сте ви!

ФОТО: Мала школа новинарства

Теодора Куљић, Николина Милојевић, Јефимија Боро, Марија Илић и  Теодора Шешлија.

Подијели...
Извор
Билећа Online

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button

Користите блокатор реклама

Наш систем је детектовао да користите неки од блокатора реклама. Ако бисмо те могли замолити да га искључите док читате наше вијести били би ти много захвални. Хвала ти унапријед!