Опозиција са 18 пала на 13 (градо)начелника. У Модричи постоји још нека шанса

Колико год представници опозиције у Републици Српској тврдили да су задовољни резултатима тек завршених локалних избора, подаци са терена говоре другачије.
Наиме, од 18 локалних заједница, у којима су опозиционе странке прије избора имале своје (градо)начелнике, власт је поново потврђена у њих 12, укључујући два највећа града у Српској, Бијељину и Бањалуку, затим, у четири су сигурно изгубили своје начелнике, али су успјели побиједити у Гацку, чиме је тај број тренутно 13.
У опозицији се такође надају да би се број освојених општина могао повећати на 14, јер у Модричи тренутно води кандидат СДС-а Јовица Радуловић, али са свега 140 гласова разлике у односу на противкандидата Борислава Ракића из СНСД-а, а према подацима Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ, који се нису мијењали до закључења овог броја „Независних новина“, остало је да се преброје још листићи са два бирачка мјеста.
С тим у вези, нико са сигурношћу не може прогласити побједу.
Друга опција којој се опозиција можда потајно нада јесте Чајниче.
У тој општини кандидат СДС-а Горан Караџић поражен је на овим изборима, а начелник је постао Мирослав Фуртула из Српске радикалне странке (СРС). Другопласирани је био Мирко Живковић из СНСД-а.
Међутим, ако је судити по изјави предсједника СНСД-а Милорада Додика током изборне ноћи, владајућа коалиција рачуна да побједа у Чајничу иде њима у корист, јер, како је рекао, Српска радикална странка је дио СНСД-ове коалиције.
„Коалиција која је са нама на републичком нивоу освојила је четири општине, то значи Пале, Крупу на Уни, Станаре и Чајниче, што говори да је то са наших 47 локалних заједница гдје смо побиједили, укупно 51 општина гдје смо побиједили“, рекао је Додик на прес-конференцији током изборне ноћи.
Дакле, не рачунајући Модричу и Чајниче, опозиција је на овим изборима славила у Бањалуци (кандидат ПДП)-а, Бијељини (СДС), Котор Варошу (ПДП), Теслићу (СДС), Шамцу (СДС), Лопарама (СДС), Хан Пијеску (СДС), Источном Старом Граду (СДС), Источној Илиџи (СДС), Источном Мостару (СДС), Берковићима (СДС), Љубињу (СДС) и поменутом Гацку, гдје су вратили власт након четири године.
Истовремено, изгубили су Угљевик, Соколац, Билећу и Брод.
Према мишљењу политиколога Стефана Личине, низ је узрока зашто су бирачи у ове четири општине гласали против кандидата који су долазили из СДС-а.
„Као прво, поставља се питање колико су у ствари поједини начелници били опозициони, без обзира на то што су начелно чланови СДС-а. Мислим овдје првенствено на Угљевик и Соколац – и један и други, сада већ бивши начелник, уско су коалирали са СНСД-ом, док је Зоран Видић из Брода изборе изгубио још прошле године, кад се нашао у друштву предсједника Републике Српске и Републике Хрватске у Сијековцу. Ово може бити опомена свим начелницима општина из опозиционих партија шта их чека кад се превише примакну владајућој партији“, сматра Личина.
Са друге стране, наводи, бирачима је вјероватно дошло и до засићење дугогодишњом владавином, како Василија Перића у Угљевику, тако и Милована Бјелице у Сокоцу.
„Бирачи су зато хтјели прилику дати новим људима. Колико ће ти нови поправити стање у овим општинама – остаје питање. И трећи узрок губитка избора је лоше руковођење општином. Узмемо ли у обзир чињеницу да су и Билећа и Соколац општине које су презадужене и које су на ивици банкрота, сасвим је логично да су бирачи тражили нове људе“, изричит је Личина, који за „Независне новине“ све закључује ријечима:
„Ови избори су показали да носилац опозиционог дјеловања мора бити оснажен СДС, који ће око себе окупити остале опозиционе партије и да заједно понуде програм који ће бити другачији од тренутно владајућег руковођења Републиком Српском и локалним самоуправама.“
Владимир Шушак, новинар из Бањалуке, оцјењује да је ово озбиљнији ударац за опозицију, иако они тврде другачије, поготово у смислу тога да су изборни губитници постали неки дугогодишњи начелници.
„Њихови противкандидати су вјероватно имали вјетар у леђа републичких власти на различите начине. Поред тога, изгубили су вјероватно зато што нису испунили очекивања грађана који су, са друге стране, могли добити обећања с вишег нивоа о рјешавању њихових проблема. Можда је рјешење било у новим лицима, новој енергији, али се на то очигледно нису одлучили“, казао је Шушак за „Независне новине“.