Требиње

У сусрет слави града Требиња градоначелник Ћурић изнио импресивне бројке

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић поручио је данас на пријему за бројне делегације које присуствују обиљежавању славе града – Преображења Господњег, да Требиње све драге пријатеље дочекује раширених руку, а посебно за најсвечанији дан.

Ћурић је на пријему гостима предочио све љепоте и предности Требиња, али и постигнућа и планове за будућност, истичући да град напредује у свим сегментима.

Он је истакао да Требиње има 30.000 становника и да се становништво из овог града не одлијева, већ да се насељава.

– У Требињу се у посљедње три године направило и продало 3.000 станова – рекао је Ћурић и додао да су три кључне гране у Требињу – енергетика, пољопривреда и туризам.

Када је у питању енергетика, Ћурић је истакао да чињеница да се у Требињу тренутно гради највећа соларна електрана на овим просторима говори о томе да се размишља о будућности.

Он је навео да градска администрација не може да утиче на те велике инвестиције, али да путем планске документације подржава бројне пројекте.

Када је у питању пољопривреда, Ћурић наглашава да не постоји превише обрадивих површина, али да се ради све да оно што имају ставе у функцију.

– Уз подршку влада Српске и Србије и других средстава у посљедњих седам година смо успјели да уложимо у системе за наводњавање више од 20 милиона КМ и дошли смо у ситуацију да је више од 85 одсто обрадивих површина покривено системима за наводњавање. У посљедњих пет година је утростручен број газдинстава – рекао је Ћурић.

Осврнуо се и на постојање Херцеговачке куће, рекавши да се у пројекат ушло прије седам година и да је тада у њему било око 15 газдинстава и да су сви били скептични.

– Хтјели смо да будемо подршка тим људима. Данас имамо Херцеговачку кућу у Бањалуци, Источном Сарајеву и Београду. Сада имамо 130 газдинстава у том пројекту и преко 1200 производа – рекао је Ћурић и додао да је пројекат Херцеговачка кућа на сајму у Берлину освојио прво мјесто.

Он каже да највећу улогу имају управо људи који раде, али и да град помаже у великом мјери кроз помоћ у обрађивању земље и подјели садница, пласирању производа.

Ћурић је указао да се од 32 винарије у Српској њих 27 налази у Требињу.

– Међу најпрепознатљивијим је Винарија Манастира Тврдош која је покретач свега тога у ранијем периоду. Једни без других не можемо – рекао је Ћурић.

Када је у питању туризам, Ћурић наглашава да је то млада грана у овом граду у којем је прије 15 година био један хотел са 250 кревета, а да данас ради 25 хотела и мотела.

– У Требињу је регистровано више од 4.000 кревета. Град је прошле године оборио све рекорде. Имао је 201.000 регистрованих ноћења и туриста из више од 90 земаља свијета – рекао је Ћурић.

Он је подсјетио да су још 2017. године у стратегији навели да желе да Требиње до 2030. буде најпожељнији мали град на Западном Балкану, те да су на добром путу да се то оствари.

Ћурић се захвалио свим гостима и Требињцима и позвао их да помогну како савјетима тако и критикама.

Подијели...
Извор
РТРС

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Користите блокатор реклама

Наш систем је детектовао да користите неки од блокатора реклама. Ако бисмо те могли замолити да га искључите док читате наше вијести били би ти много захвални. Хвала ти унапријед!