Инспекција у туристичком комплексу „Град Сунца“. Ево шта је показала контрола

Контрола Републичке здравствене инспекције показала је да је на базенима у Граду Сунца у Требињу све било уредно у области примјене хемикалија које се користе на базену, речено је у Инспекторату Републике Српске, након прошлонедјељног инцидента на дјечијем језеру у том комплексу.
– У поступку примјене хемикалија на комплексу базена у Граду Сунца, у дијелу надлежности републичке здравствене инспекције, нису утврђени пропусти, како у функционисању инсталисане опреме, тако и одобрених средстава, обучених руковаоца опремом, те спровођења процедура у поступку рада сонди и њихове калибраже – навели су из Инспектората.
Из Инспектората су истакли да је републички здравствени инспектор прошле седмице, у присуству одговорног лица, обишао постројења за хлорисање и одржавање квалитета базенске воде.
– Контролом је утврђено да се процес третирања воде одвија у засебној хлоринаторској станици, коју чини комплексно машинско-пумпно постројење које се држи закључаним, чиме је ван приступа неовлаштеним лицима. Обучени радник стално надзире процес, а опрема је комплетна и сва у функцији – навели су из Инспектората за Срну.
Контролом је утврђено да су на почетку сезоне набављене нове сонде за хлорисање и мјерење и контролу пе-ха вриједности базенске воде, а претходне су редовно калибрисали /баждарили/ и уредно испуњавају обавезу редовне калибраже опреме.
– Радник је демонстрирао ситуацију кад се прекине напајање пумпи струјом и при поновном пуштању напона, на пумпама су се појавили задати параметри, те се искључује сумња да сонде нису правилно реаговале након напонског шока – навели су из Инспектората.
Из Инспектората су истакли да се процес хлорисања воде одвија у хлоринаторској станици и да таква вода иде у базене.
– Станица је смјештена уз базене, правилно је обиљежена и закључана, те се искључује могућност да неко уђе и поремети задате параметре – навели су из Инспектората.
У процесу хлорисања воде користи се, како су нагласили, дозвољено средство, регистровано у надлежном министарству, а складиштење хемикалија се врши у складу са прописаним условима.
– Амбалажиране, кориштене хемикалије безбједно се складиште у засебној, закључаној просторији која испуњава све прописане услове. На свим посудама се налазе адекватне декларације, хемијске картице и процедуре, у просторији је и одвод за случај изливања средстава, као и комплет прибора за пружање прве помоћи – навели су из републичког Инспектората.
Они су додали да су радници који раде на пословима примјене хемикалија, похађали и савладали обуку за руковање њима.
У Одјељењу за комунално-инспекцијске послове града Требиња речено је да су и њихови инспектори вршили узорковање воде са базену и да су резултати анализа показали да је хлор био у количини која је дозвољена по закону.
Осморо дјеце прошле седмице је, након боравка у Граду Сунца, било примљено у Болницу Требиње због знакова тровања инхалационим агенсом, са симптомима кашља и отежаног дисања, а из тог комплекса су потом саопштили да се сумња да је прекомјерна количина хлора у ваздуху изазвала инцидент на дјечијем језеру, који се догодио због прекида у напајању струјом.