Европски полицајци ускоро на територији БиХ

Европски полицајци ускоро би могли бити послани у БиХ, с обзиром на то да је коначно спреман споразум између ЕУ и БиХ, чиме би се ова земља, посљедња међу земљама региона од којих је Брисел тражио овакав споразум, коначно ускладила с новом мировном политиком ЕУ.
Питање миграција у ЕУ је постало најважније политичко питање, а бројне владе суочене су с великим притиском јавности да се смање миграциони токови и ограничи број илегалних миграната који улазе у ЕУ.
Како су нам рекли у Европској комисији, када овај споразум ступи на снагу, ЕУ и БиХ ће организовати заједничке патроле у мијешаном саставу.
„То значи да ће тимови за границе Фронтекса бити ангажовани у БиХ, како би омогућили да Фронтекс помогне БиХ у менаџменту миграционих токова, предупређивању илегалне миграције и рјешавању прекограничног криминала“, рекли су они за „Независне“.
Да би Фронтекс могао да дјелује ван ЕУ, мора склопити споразум с трећом земљом, на чијој територији би требало да се ангажује, што је у овом случају БиХ. Фронтекс је одлуком ЕУ 2019. добио овлаштење да може да дјелује ван ЕУ, а 2022. године је Савјет ЕУ одобрио Европској комисији да започне преговоре с пет земаља региона – Албанијом, БиХ, Црном Гором, Сјеверном Македонијом и Србијом.
Да би овај споразум с БиХ ступио на снагу, морају га одобрити још органи БиХ и Европски парламент, с обзиром на то да је Савјет ЕУ овај споразум одобрио у понедјељак. Након што је у БиХ усвојен и Закон о контроли границе, и ова препрека је уклоњена.
ЕУ је недавно усвојила значајне реформе у својој политици миграција и азила. У мају 2024. Савјет ЕУ договорио је реформу Заједничког европског система азила („CEAS“), којим је предвиђено да ће се тражиоци азила убудуће провјеравати и регистровати на спољним границама ЕУ. Особе које имају мало изгледа на заштиту треба тамо да прођу кроз убрзани поступак азила и, ако буду одбијене, биће враћене директно са спољних граница. Осим тога, уведен је обавезан механизам солидарности како би се одговорност праведније расподијелила међу државама чланицама.
Ова одредба отвориће пут земљама ЕУ, које ће моћи склапати споразуме са својим сусједима о евентуалном отварању кампова за смјештај избјеглица, ако не желе отварати кампове на својој територији, а сусједне земље желе да понуде смјештај. Примјер таквог споразума је споразум између Италије и Албаније, гдје ће италијанска влада платити Албанији да смјести азиланте на својој територији док траје процедура обраде азила.
Нова европска миграциона политика ће коштати милијарде евра, а дио новца ће добити и земље западног Балкана за опремање полицијских снага, граничних прелаза, модернизацију кампова и набавку опреме.
БиХ и ЕУ су 18. децембра прошле године парафирале Споразум с Фронтексом, а у Министарству безбједности БиХ су тада нагласили да се овим споразумом јача оперативно партнерство између Фронтекса и Граничне полиције БиХ. Након успостављања пуне сарадње с Агенцијом ЕУ за сарадњу у спровођењу закона које се десило прошле године, ово је посљедњи корак ка усклађивању БиХ са захтјевима ЕУ у погледу сигурности граница.