Друштво

Ко је доктор Пешко, поријеклом Херцеговац, који је оперисао Додика

Академик професор доктор Предраг Пешко, вођа тима љекара који су у Београду оперисали предсједника Републике Српске Милорада Додика, познати је српски и свјетски специјалиста опште и абдоминалне хирургије.

Пешко је редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Београду, редовни члан Српске академије наука и уметности (САНУ), инострани члан Академије наука и умјетности Републике Српске, као и Црногорске академије науке и умјетности.

Његова специјалност су гастроентерологија, кардиоторакална хирургија и ендоскопска хирургија, а почасни је члан Удружења хирурга Републике Српске и Бугарског хируршког удружења. Такође је и визитинг професор медицинских факултета у Бањалуци и Скопљу, преноси Срна.

У животу доктора Пешка посебно мјесто заузима Херцеговина, гдје је учествовао у изградњи болнице у Невесињу, а сада и у градњи болнице у Требињу. У Драчеву, на мјесту гдје је био виноград његовог дједа, посадио је своје чокоте.

Он је током посљедњег рата као хирург добровољац отишао на ратиште током Митровданске офанзиве на Невесиње 1992. године и тако директно ризиковао живот.

Доктор Пешко је од 2013. године љекар консултант опште хирургије у Општој болници „Медигруп“ у Београду.

Иза себе има објављених више од 360 научних и стручних радова у водећим домаћим и међународним часописима, а такође је и почасни члан хирурга Њемачке, члан Америчког колеџа хирурга, те предсједник српско-јапанског пријатељства љекара.

Предраг Пешко рођен је 29. маја 1955. године у Боки код Зрењанина, гдје му је на жељезници службовао отац, а поријеклом је из Херцеговине, у којој је одрастао. Дјетињство и школовање провео је у Чапљини, гдје су му живјели родитељи све до рата, а родбину има у Требињу и Невесињу.

Пешко је завршио Медицински факултет Универзитета у Београду 1980. године са укупном средњом оцјеном 9,46 и просјечном оцјеном из клиничких предмета 10.

У љекарској каријери од 1981. године радио је на Првој хируршкој клиници Универзитетског клиничког центра Србије, обављао је функцију продекана Медицинског факултета Унивезитета у Београду у три мандата, те био начелник Центра за хирургију једњака Прве хируршке клинике Клиничког центра Србије од 1993. године до пензионисања 2020. године.

Пешко се усавршавао у Лондону и Бирмингему, Хајделбергу и Стразбуру, Вашингтону, па све до Токија, гдје је усвојио иновативне методе оперисања карцинома горњег дијела једњака, при чему се не вади цијели једњак и не отвара грудни кош.

Био је члан представништва Међународног удружења за болести једњака, Европске дигестивне хирургије и Међународног колегијума дигестивне хирургије.

Он је обављао функцију пресједника Српске подружнице Интернационалног удружења хирурга, онколога и гастроентеролога.

Пешко је 2008. године изабран за визитинг професора Медицинског факултета Универзитета у Хајделбергу у Њемачкој, а због свог цјелокупног дјеловања на пољу хирургије једњака, на годишњој скупштини Њемачког удружења хирурга 2011. године изабран је за почасног члана.

Доктор Пешко је члан уредништва више престижних свјетских и домаћих хируршких часописа.

Добитник је награде за најбољи научни рад на међународном конгресу о карциному желуца у Њујорку 2001. године, награде „Тајко хелтинг груп сурџикал корпорејшн“ (Таyцо Хеалтхинг Гроуп Сургицал Цорпоратион) за достигнућа у хируршкој стаплер техници 2003. године и двије награде Српског лекарског друштва.

Доктор Пешко је аутор савремене монографије о Баретовом једњаку и девет поглавља у домаћим уџбеницима и монографијама. Учестовао је и руководио пројектима САНУ из области хирургије дигестивног тракта.

Због доприноса у развоју хирургије једњака и желуца, као и због научног доприноса у пољу изучавања обољење једњака и желуца, Пешко је 2012. године изабран за редовног члана САНУ.

Подијели...
Извор
СРНА

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button

Користите блокатор реклама

Наш систем је детектовао да користите неки од блокатора реклама. Ако бисмо те могли замолити да га искључите док читате наше вијести били би ти много захвални. Хвала ти унапријед!