У Љубињу лук постао доминантна пољопривредна култура (ВИДЕО)
Умјесто дувана, деценијама доминантне пољопривредне културе на подручју Љубиња, сада је то лук.
Ове године, иако подаци још нису комлетирани, процјењује се да ће бијелим и црвеним луком бити засађено око двадесет пет хектара, готово десет одсто површине Љубињског поља.
То је највише у посљедњих десет година.
За производњу лука пољопривредници се одлучују због релативно повољних климатских услова, солидних приноса и добре продајне цијене.
Слободан Топаловић већ 7-8 година лук узгаја за тржиште, а током марта засадио је петнаест дунума.
– То је најлакша продаја, данас се извади, сутра одмах на пијацу, нема складиштења, нема чувања – каже пољопривредник из Љубиња Слободан Топаловић.
Произвођачи посебно истичу прошлу годину, када се тражио килограм више, цијена 1,30-1,50 фенига по килограму.
Потражња и цијена варира од године до године, спушта се чак до 50 фенига. Ова година, сад је извјесно, за Љубиње ће бити рекордна.
– Задњих година се сади лук, када је смањена површина под дуваном, народ тражи културе које би замијениле дуван..сади се из разлога што је лук лани продат по повољној цијени – рекао је шеф Одсјека за привреду, општина Љубиње Драгољуб Сорајић.
– Земљиште је добро, треба га добро нађубрити, третирати, земљиште погодно за производњуи може се добро произвести лук – додао је пољопривредник Стефан Пепић.
Површине под луком и произведене количине мање су у односу на оптималне, зато што у Љубињском пољу не постоји могућност наводњавања.
– На килограм сјемена било 17-20 килограма, кад су мало сушније године, било година 30-35 кг, негдје и 40 ако је сушна, онда је слабије, ако има кише бољи је принос – каже пољопривредник Слободан Топаловић.
Откупа нема, па сви вишкови заврше на велетржиници или на зеленим пијацама у Херцеговини. Улагања по дулуму је од 800 до 1100 марака.
– То све машински радим, садим, копам, прскам, обрађујем, нема пуно посла, кад дође вађење и чишћење, онда је то сезонски посао. То је паковање, чишћење, слагање у вреће, има посла двадесет дана до мјесец зависи од количине – додао је Топаловић.
Према подацима око осамдесет породица одлучило се за узгој лука.