Крађа струје у Српској узела маха
Крађа струје и данас је велики проблем који електро предузећима односи огромна средства. У „Електрокрајини“ објашњавају да сваки украдени киловат плаћају готово четвороструко више него што „Електропривреда“ наплаћује становницима.
Кренули су у „лов“ на крадљивце.
„Нама у укупним приходима ови издаци за покриће губитака на дистрибутивној мрежи односе 26% и ми смо сада предузели неке активности, изузетно активно са свим радницима на терену радимо на томе да се појачају контроле“, каже директор Драган Чавић и додаје:
„Донијели смо неке одлуке и утврдили акта којима смо повећали награде радницима који открију неовлаштену потрошњу у ‘Електрокрајини’, али истовремено лицима, која могу заштитити потпуно, анонимност, пријавом неовлаштене потрошње, односно крађе енергије, гдје свако има право на 500 КМ једнократне накнаде уколико је информација поуздана и довела до открића, односно санкционисања неовлаштене потрошње“.
Губитке на мрежи смањују и у „Електро Бијељини“. Тамо су лани открили 19 случајева који су се упустили у крађу. Тако су фактурисали око 110.000 КМ.
„Тај тренд смо наставили и у овој години и већ до сада имамо 28 ухватнина у вриједности од преко 60.000 КМ. И у наредном периоду ‘Електро Бијељина’ ће посебну пажњу посветити борби против неовлаштене потрошње електричне енергије и очекујем да ће се то веома позитивно одразити на наше свеобукупно пословање“, прича Слободан Ђаламић, стручни сарадник за комуникацију у „Електро Бијељини”.
Упозорење стиже и из матичног предузећа. У Електропривреди Српске поручују, они који краду струју штете себи, али и цјелокупном систему и на дугорочном плану могу изазвати још већу штету.
„Ти губици су за 2021. годину износили око 10,33%, док су за прошлу годину смањени на 9,77%. Морам да кажем да је, што је природно, како је ‘Електрокрајина’ највећа дистрибуција, они имају и највеће губитке и код њих су губици 11,99% за прошлу годину, али такође да апелујем на грађане да велики удио, мимо техничких губитака има и неовлаштена потрошња“, рекао је Иван Копривица, извршни директор за техничке послове у ЕРС-у.
Они који краду електричну енергију, краду и од квалитета мреже. У појединим полицијским управама забиљежен је пораст крађе струје.
Многи заборављају да је крађа струје кривично дјело. Тако се Кривичним закоником Републике Српске третира од јула 2017. године.