Увођењем савремених система широм Републике Српске знатно је смањен број погибија на путевима. По званичним подацима МУП, тај број на годишњем нивоу је за више од 50 одсто мањи.
У периоду након рата на путевима је гинуло око 250 особа годишње, а у посљедње двије године 101 особа, изјавио је министар унутрашњих послова РС Драган Лукач.
Под савременим системима мисли на видео надзор, те стационарне и мобилне радаре широм Републике Српске.
Он је рекао да је велики губитак за Републику Српску то што је од 1996. године у саобраћајним несрећама погинуло око 4.500 људи.
– Знамо колико то носи унесрећених породица, као и то да је материјална штета милионска. Зато је циљ свега што улажемо у безбједност саобраћаја годинама уназад то да се смање погибије на нашим путевима, да се смањи број удеса. То једино можемо укључујући све агенције и институције које се баве безбједношћу саобраћаја – рекао је Лукач.
По званичним подацима, у трећем тромјесечју ове године у Републици Српској је било 2.691 саобраћајна незгода у којој је погинуло 36 људи, а повријеђено њих 1.012.
Лукач је нагласио да је Влада Српске уложила много средстава како би возачи били безбједни у саобраћају, те ће се и даље радити свим расположивим могућностима и средствима, нарочито законским овлаштењима полиције, на томе да та безбједност буде на што вишем нивоу.
Министар саобраћаја и веза Српске Недељко Ћорић рекао је да све релевантне институције Српске предано раде и да су евидентни резултати на унапређењу безбједности саобраћаја у Српској.
Он је навео да је Влада Српске издвојила значајна средства и реализовала многе пројекте у овој области.
По посљедњим подацима, у трећем тромјесечју у РС регистровано је укупно 126.917 возила, што је за 2,1 одсто више у односу на исти период претходне године. Од укупног броја регистрованих возила, 81,5 одсто односи се на путничке аутомобиле.
ВИШЕ АУТО-ПУТЕВА
Предсједник Владе РС Радован Вишковић изјавио је да Српска намјерава да гради што више ауто-путева и брзих путева, јер се најмање саобраћајних незгода дешава на таквим саобраћајницама. Вишковић је рекао да се у побољшање безбједности саобраћаја мора укључити што више чинилаца.
Он је истакао да су најкритичнији показатељи безбједности саобраћаја, као што су губици људских живота, у паду у посљедњих неколико година, те да је потребно учинити напор да се смањи и материјална штета која настаје у саобраћајним незгодама.