У статистици и жене насилници. Пуница тукла зета
За првих осам мјесеци текуће године пријављено је 657 случајева породичног насиља, а од тога у 41 случају жене су извршиле насиље над мушкарцима, потврђено је за “Независне новине” из Министарства унутрашњих послова Републике Српске (МУП РС).
“У периоду јануар – август 2022. године пријављено је 657 случајева насиља унутар породице која је починило укупно 675 лица. Полицијски службеници су поступали по пријавама и утврдили да су почињена 543 кривична дјела насиље у породици или породичној заједници, а за остале случајеве су поднесени извјештаји о почињеном насиљу у складу са Законом о заштити од насиља у породици у РС”, наводе из МУП-а.
Како истичу у МУП-у, различити су случајеви у којима је било насиља над мушкарцима.
“Имамо насиље у брачним заједницама, односно у 16 случајева је супруга извршила насиље над мужем”, наводе из МУП-а.
Да је било насиља између бивших партнера, потврђује и податак да је у 12 случајева бивша партнерка извршила насиље над бившим партнером.
“Када говоримо о ванбрачној заједници, у пет случајева је ванбрачна партнерка извршила насиље над ванбрачним партнером”, наводе из МУП-а.
Како наводе, у три случаја насиље је извршила кћерка над оцем, а такође су била и три случаја гдје је мајка извршила насиље над сином.
“У једној случају забиљежено је насиље пунице над зетом”, наводе из МУП-а, додајући да је најчешћи облик насиља у свим случајевима било психичко и физичко насиље.
Александар Милић, психолог, рекао је за “Независне новине” да је сваки вид насиља у основи поремећај личности.
“Када говоримо о девијантном понашању било ког узраста рачунамо да је више насиља мушкараца над женама, према неком омјеру он је 4:1. У овом случају видимо тај омјер, односно имао 675 случајева насиља, а 41 је од стране жена”, рекао је Милић.
Како каже, особе које врше насиље су склоне недостатку увида у то што чине, али и недостатку емпатије било да се ради о женама или о мушкарцима.
“Видимо да имамо разне облике насиља од стране жена, али највише таквих случајева је у брачној заједници, јер је ту доста већи притисак, али вјерујем да је повећан број и вербалног насиља”, рекао је Милић.
Према његовим ријечима, особе које врше насиље не прихватају да је то огроман проблем.
“Све то укупно је повезано с психичким насиљем. То су особе које не могу да схвате свој проблем, не прихватају љекарску помоћ, те код њих само вриједи одређени вид принуде”, казао је Милић.